HOSTEL  RESTAURACJA  POLONIA

 STRONA GŁÓWNA   POKOJE  RESTAURACJA   OFERTA   DOJAZD   ATRAKCJE  GALERIA

 

Hostel  Restauracja 

Polonia

 Plac Wolności 22-23
89-400 Sępólno Krajeńskie

Tel: 052-388-21-46
       052-388-01-95
Fax: 052-388-01-96

Email:
list@poloniahotel.com.pl

 

 

       Wędrując krainą między Gwdą a Brdą wprost nie sposób ominąć to miejsce. Tuż za rzeką, w centrum miasteczka, a jednocześnie nad samym jeziorem na strudzonych gości czeka wymarzone wytchnienie. Hostel i restauracja Polonia mieszczą się w odrestaurowanej kamienicy z końca XIX wieku. Atrakcyjna lokalizacja zaspokaja zarówno wymagania wielbicieli miasta, jak i stroniących od zgiełku miłośników natury. Mieszkając tutaj, zgodnie z upodobaniem lub nastrojem chwili, można chłonąć atmosferę małego, pomorskiego miasteczka, rzucić się w jego wir - lub wyciszyć się wędrując nadjeziorną aleją, która zaczyna się tuż za hotelem. A odnaleźć spokój łatwo, bo zachody słońca są tu niepowtarzalne. Każdego dnia inne wszystkie zachwycają niezwykłą urodą, i to o każdej porze roku. 

N i e  m ó w i ą c  j u ż   w c a l e   o  l a z u r o w y c h  w s c h o d a ch...

       Gmina Sępólno położona jest w pólnocno-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, w powiecie sępoleńskim. Jest to obszar mezoregionu Pojezierza Krajeńskiego, wchodzącego w skład makroregionu Pojezierzy Południowopomorskich. 

       Co warto zobaczyć? Pomimo bogatej przeszłości historycznej wynikającej z pogranicznego położenia obszaru oraz częstych zmian przynależności państwowej, pozostałości dziedzictwa kulturowego jest stosunkowo niewiele. Są to dworki, zespoły pałacowe, budynki sakralne, kamienice i wiejskie chałupy. Każde z nich było świadkiem wielu wydarzeń historycznych, niektóre zapisano, inne umknęły z pamięci. Dzisiaj każde z nich opowiada swoją historię...

Do najważniejszych zachowanych obiektów zabytkowych w Sepólnie  Krajeńskim należą:

  • Kościół parafialny pod wezwaniem św. Bartłomieja, z cudownym obrazem "Czarnego Chrystusa"  

  • Domy przy ulicy Młyńskiej, Sienkiewicza, stanowiące pozostałość po  dawnej zabudowie miejskiej,

  • Centrum miasta z zabytkowym układem urbanistycznym - trójkątny rynek z ulicami wybiegającymi z narożników i główną ulica przelotową (Sienkiewicza). Zachowała się częściowo piętrowa, a przeważnie parterowa (z domami murowanymi z cegły, usytuowanymi kalenicowo) zabudowa z okresu po pożarze w 1854 r. 

Zabytki w regionie

 

Szlaki turystyczne

Trasy szlaków przebiegają przez najciekawsze fragmenty Pojezierza Krajeńskiego, umożliwiając dokładne poznanie jego walorów krajoznawczych i turystycznych.

Wróć do góry